Účinky enzymů

Enzymy řídí fungování imunity. Z vnějšího světa nás neustále napadají původci různých nemocí a toxiny či škodliviny. Abychom vůbec dokázali přežít, má naše tělo vlastní „ochranný val“ – imunitní systém. Dlouho však nebylo jasné, jak se tento systém dokáže úspěšně bránit tak rozličným útočníkům, jako jsou viry, bakterie, houby, jedy atd. Imunologie a výzkum enzymů mezitím ledacos objasnily.

K dispozici máme hned několik obranných systémů. Jsou rozmístěny po celém těle a musí navzájem úzce spolupracovat. Tato souhra probíhá v režii enzymů. Enzymy umějí imunitní systém nastartovat a zvýšit jeho obranyschopnost a ve správný okamžik zase dovedou jeho aktivitu utlumit.

Enzymy tedy dokáží udržet imunitní systém ve zdravé rovnováze.

Enzymy jako takové se označují za biokatalyzátory (urychlují a řídí) chemických reakcí v našem organizmu. Takových prospěšných reakcí probíhá v každém lidském těle tisíce za vteřinu. Bez toho si náš život nelze představit.

Přirozenými účinky enzymů jsou:

 

Protizánětlivý účinek

Zánět je reakce imunitního systému na určitá podráždění. Pokud máte nějaké zranění či projev nemoci kdekoliv v organismu, imunitní systém vyvolá cyklus reakcí, které směřuje právě do postiženého místa. Začíná daný problém řešit, probíhá zánětlivá reakce spojená s bolestí, zarudnutím a případně i otokem. Je to pro nás i určité varování, že „něco není v pořádku“, dané místo, zranění či onemocnění potřebuje pozornost. Kromě pozornosti je nutné i tyto procesy řídit a také urychlit, co nejvíce je to možné. A to je právě doména enzymů, speciálně skupiny proteolytických enzymů.

Běžně, když nás něco bolí, máme otok nebo zarudnutí, snažíme se řešit prioritně bolest, a to většinou užíváním nesteroidních protizánětlivých léků jako jsou ibuprofen, diclofenac, ketoprofen, aspirin (kyselina acetylsalicylová), příp. paracetamol. Tyto léky jsou sice schopny potlačit bolest, ale to právě na úkor potlačení prospěšné zánětlivé reakce, kterou se tělo s daným problém vypořádává samo. Navíc zvýšené užívání těchto léků s sebou přináší obrovské množství nežádoucích účinků jako jsou trávicí obtíže, žaludeční vředy, bolesti hlavy, alergické reakce nebo poškození jater či ledvin.

Oproti tomu existuje víceméně opačný přístup a to takový, že dodáním enzymů (mimochodem si jich náš organismus postupem věku dokáže sám vytvářet méně a méně) dokážeme efektivně řídit průběh zánětlivé reakce a celý „samouzdravovací“ proces lidského těla zrychlit. Tím v konečné fázi i ta průvodní bolest ustoupí daleko rychleji.

Fibrinolytický účinek

Účinek enzymů mmj. spočívá i v čištění zbytků tkáně a eliminování zhuštěného vaziva ve tkáni, tzv. fibróz. Většina lékařů ví, že je to právě fibróza, která nás všechny nakonec zabije. Vše vlastně souvisí s procesy stárnutí našeho organismu. Na vrcholu sil, ale také tvorby enzymů jsme před 30.rokem života. Od té doby už naše tělo musí s využitím enzymů zacházet velice opatrně. Pokud by se tomu tak nedělo, došla by nám zásoba enzymů a byli bychom mrtví již mezi 40. a 50.rokem života, tedy tak jak jsme byli evolučně nastaveni.

Svou přirozenou moudrostí tedy naše tělo začne s enzymy opatrně hospodařit a rozděluje je po kapičkách místo po polévkových lžících. V důsledku toho dochází obtížněji k hledání rovnováhy a četnost fibróz se zvyšuje. Zásahy do těla, jako jsou operace, kdy dochází ke zjizvení orgánů, mohou mít ve vyšší věku obtížnější průběh hojení. V době rekonvalescence musí tělo projít mnoha složitými procesy, aby se uzdravilo. Proto se v tomto případě doporučují enzymatické přípravky, které urychlují hojení ran. Zabraňují také vzniku krevních sraženin tím, že dokáží zajistit vhodnou tekutost krve.

Antiedematózní účinek

Enzymatické přípravky jsou výbornými pomocníky při operacích a úrazech nejen kvůli tomu, že zabezpečují potřebnou tekutost krve, ale také díky tomu, že zajišťují prevenci před otokem. Hojně se tedy enzymoterapie využívá při zánětech kloubů v gynekologii, při úrazech, po náročných operacích či také v běžném životě a sportu. Své využití najde i v jiných oblastech medicíny. U lidí trpících revmatoidní artritidou dochází ke snížení otoku a bolesti kloubů. Zlepšuje se také jejich hybnost. V těchto případech výzkumy potvrdily úlevu u 80 % případů. Co se týká gynekologických potíží, systémová enzymoterapie se nejvíce aplikuje na záněty vejcovodů a vaječníků. Ani zde se ženy nevyhnou operacím. Po aplikaci enzymatických přípravků dochází nejen ke zmírnění otoku, ale i k zamezení srůstů, které následně způsobují možnou neplodnost ženy. Toto jsou příklady chirurgických zákroků a vážnějších onemocnění. Systémová enzymoterapie však najde svoje využití i v normálním životě a při běžném sportu. Málokdo se obešel v životě bez naraženin, bolavých svalů nebo odřenin, což může být doprovázeno otokem daného místa. Enzymatické přípravky využívají nejen vrcholoví sportovci pro rychlejší zmírnění otoků a uzdravení, ale neměly by chybět ani v lékárničce každého z nás. Systémová enzymoterapie umí zkrátit dobu hojení až na polovinu.

Krev čistící účinek

Enzymy čistí krev nejen od odpadních látek, ale také i od krevních sraženin. Pokud tělo není dostatečně silné a v dobré kondici, může docházet ke zvyšování lepkavosti krvinek a tím v těle zůstává mnoho odpadních látek. Jakmile se nahromadí, konzistence krve se přemění spíše na něco jako kečup a špatně protéká. Takto může vzniknout sraženina, která poté doputuje třeba do srdce nebo do plic, kde ji tělo nedokáže zpracovat a dochází k ohrožení života. Všechny tyto toxiny umí vyčistit játra, ale pokud se v těle nahromadí mnoho takovýchto látek, nemusí provést čistění na 100 %. Může to trvat několik dní, v některých případech i týdny. Enzymy urychlují tyto procesy a udržují tak tělo v optimální kondici. Dokáží i zpomalit procesy stárnutí a opotřebení buněk. Pokud se takové buňky nahromadí v době, kdy není imunitní systém připraven, může dojít ke vzniku rakoviny.

POZOR! Neužívejte enzymatické přípravky, pokud jste hemofilik nebo užíváte léky na předpis pro léčbu chudokrevnosti a na ředění krve jako jsou: Anopyrin, Plavix, Trombex, Warfarin, Duoplavin nebo Heparin. Vždy se raději předem poraďte s lékařem. Jak už jsme jednou zmínili, enzymatické přípravky zřeďují krev, takže by se společně s těmito léky mohla naředit příliš a došlo by k nebezpečnému efektu.

Imunomodulační účinek

Systémová enzymoterapie příznivě ovlivňuje imunitní systém. Enzymy totiž působí adaptivně a snaží se obnovit oslabený organizmus. Pokud se vyskytne v imunitním systému nějaký problém, je snáze napadnutelný viry a bakteriemi. Může dojít k zánětu dýchacích cest, vedlejších nosních dutin nebo středního ucha. Enzymy zajistí, aby došlo ke zkapalnění hlenu a k jeho vykašlávání. Zmírňují také otok sliznice. S tím souvisí i užívání antibiotik. Díky enzymům dochází k lepšímu vstřebávání antibiotik a k rychlejšímu uzdravení.

Enzymatické přípravky se hojně využívají i v onkologii, a to především v průběhu chemoterapie nebo ozařování. Omezuje nežádoucí účinky spojené s léčbou rakoviny. Zlepšuje tím kvalitu života a umí prodloužit nemocnému život a zamezit vznik metastáz.

V posledních letech se vedly velké diskuze o tom, zda má systémová enzymoterapie nějaký význam pro lékařství a zda vůbec dochází ke vstřebání potřebné dávky enzymů k tomu, aby příznivě působily na lidský organizmus. Moderní výzkumy potvrdily, že pokud je tableta či kapsle vyvinuta tak, aby byla odolná vůči žaludečním kyselinám, dochází k požadovanému vstřebávání enzymů. Dnes se již vyrábí v obalech, které umožňují rozpuštění až v tenkém střevě. Důležité je enzymatické přípravky užívat nalačno a zapít je dostatečným množstvím tekutin. Tak dochází k bezproblémovému působení enzymů přesně tam, kde je potřeba.