Systémová enzymoterapie

Léčebné využité enzymů: enzymoterapie

Lidé od nepaměti používali k léčení různých ran a vředů dužinu a šťávu z ovoce bohatého na enzymy (fíky, papáju, ananas). I dnes moderní medicína využívá široké spektrum enzymů pro léčbu řady onemocnění. Některé enzymy se podávají na podporu trávení, jiné se používají při léčbě špatně se hojících ran, či po operacích, nebo například se velmi osvědčily při vaginálních mykózách.

Systémová enzymoterapie:

V posledních desetiletích se rozvíjí a je stále více využívána nová léčebná metoda – systémová enzymoterapie.

Označením „systémová“ se rozumí, že má široký vliv na různé systémy v lidském těle. Takto poskládané kombinace enzymů tedy nefungují pouze pro trávení, ale mají daleko širší, a řekněme i významnější účinek na lidský organismus. Mohou fungovat v každém systému či orgánu lidského těla. Vždy tam, kde je jich potřeba.

Enzymoterapie používá cíleně sestavené směsi enzymů ve formě tablet či kapslí. V posledních cca 40 letech se používají směsi enzymů, které musí být v tabletách se speciálním obalem, aby nedošlo k jejich destrukci žaludečními kyselinami. Tyto enzymy se pak rozpouštějí až v prostředí tenkého střeva, kde také probíhá vstřebání části enzymů do krevního a mízního oběhu a do tkání. Tyto první formy enzymů, které se využívají v enzymoterapii, jsou vesměs živočišného původu a získávají se extrakcí z pankreatů mladých jatečních zvířat. Takovými enzymy jsou trypsin, chemotrypsin a enzymová směs pankreatin.

Nevýhodou těchto enzymů je jednak nutnost ochranného obalu, ale především velmi nízká vstřebatelnost do organismu – uvádí se, že jen 1% těchto enzymů se vstřebá do organismu, zbytek se vyloučí. Proto k dosažení terapeutického efektu je potřeba užívat denně řádově až desítky tablet. Takové užívání ale není pro každého – často to sebou nese žaludeční problémy, průjmy atd. Rovněž lidé, kteří užívají i jiné léky, tak pro ně polykání dalších 10-30 tablet denně je již příliš.

Pak existují i rostlinné enzymy jako jsou Papain, který se získává z plodu papáji či Bromelain, získaný z ananasu. Tyto enzymy snáší kyselé prostředí žaludku daleko lépe a a jejich celková vstřebatelnost je o vyšší.

Nicméně i na poli systémové enzymoterapie se vývoj ubírá mílovými kroky kupředu.

Dnes jsou na trhu dostupné enzymy moderní tzv. fungální. Tyto enzymy (především proteázy a lipázy) se získávají fermentací maltodextrinu pomocí mikroorganismu Aspergillus oryzae. Je to vysoce sofistikovaný výrobní proces, na jehož konci získáváme moderní enzymy, kterým nevadí kyselost uvnitř žaludku, nemusí být tedy ve speciálně upravených tabletách, ale, a to je podstatné, vyznačují se velmi vysokou vstřebatelností. Uvádí se, že až 40% účinné látky se vstřebá do organismu. Což je obrovský rozdíl oproti „starším“ enzymům živočišného původu.

Výhodou této vstřebatelnosti je to, že stačí užívat jen 2-4 tablety či kapsle denně k dosažení terapeutické dávky. To je jejich hlavní výhodou oproti enzymům živočišným či rostlinným.